A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Леськівська громада
Черкаська область, Черкаський район

Інформація про громаду

ЛЕСЬКІВСЬКА СІЛЬСЬКА ОБЄДНАНА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА

 

У 2018 році відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» села Леськи та Худяки об’єдналися в Леськівську сільську об’єднану територіальну громаду з адміністративним центром в с. Леськи та Худяківським старостинським округум з центром в с. Худяки.

23 грудня 2018 року відбулися перші вибори депутатів Леськівської сільської ради об’єднаної територіальної громади та Леськівського сільського голови.

Населення Леськівської сільської ОТГ становить 6592 особи.

Загальна площа: 13248,4 га.

 

Освіта

Заклади загальної середньої освіти

Леськівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів

360 учнів

Худяківський ЗЗСО І-ІІІ ступенів

211 учнів

Заклади дошкільної освіти

ЗДО «Веселка» с. Леськи

78 вихованців

ЗДО «Чайка» с. Леськи

55 вихованців

ЗДО «Яблунька» с. Худяки

84 вихованці

 

Охорона здоров’я

В селах Леськи та Худяки діють амбулаторії загальної практики сімейної медицини  Неприбуткового комунального підприємства "Черкаський районний центр первинної медико-санітарної допомоги" Черкаської районної ради.

 

Культура

Працівники Будинків культури та бібліотек в с. Леськи та с. Худяки дбають про культурний розвиток, дозвілля та гарний настрій жителів громади. При Будинках культури діють: 2 танцювальні колективи, духовий оркестр, хор та вокальний ансамбль, аматорські театральні колективи, спортивні секції та ін.

 

СЕЛО ЛЕСЬКИ

Леськи – село, розташоване на правому березі Кременчуцького водосховища, за 19 км на південний схід від обласного та районного центру м.Черкаси. Через Леськи проходить автодорога Черкаси – Чигирин. Населення складає 4136 осіб.

Археологічні розкопки засвідчують про прадавнє життя на  цих землях. Знайдено залишки поселення черняхівської культури, яке датується ІІІ-ІVст. н. е.,  знайдено свідчення про те, що тут селилися втікачі із Західної України, які тікали від гніту польсько-литовських феодалів  в кінці XV на початку XVІ ст.  Незважаючи на те, що  перша письмова згадка про село датується 1726 роком, однак зрозуміло, що Леськи існували набагато раніше.

Багато різних подій довелося пережити людям цього краю. Старше покоління ще пам’ятає про ті трагічні роки голодомору 1932- 1933 років, внаслідок якого в селі померло більше 1500 осіб. В роки Другої світової війни  534 леськівчан загинули  на фронті. Після визволення села почалася відбудова народного господарства. У січні 1944 року відбудовано школу і розпочато навчання. В 1953 році три артілі об’єднались в одну ім.. Ворошилова, а з 1959 року – колгосп “Дніпро” . В 1954 році за високі врожаї зернових культур колгосп був учасником Всесоюзної виставки досягнень народного господарства. А в 1956 році уже 120 леськівчан брало участь у цій виставці.

У зв’язку з будівництвом Кременчуцької ГЕС  село Леськи в 1955 році почало переселення на нове місце. Швидко зростали квартали нових житлових будинків, виростали господарські будівлі. До 1960 року колгоспники поставили 500 будинків, а в 1960 році ще 800 будинків. В центрі з’явились двоповерхові приміщення колгоспної контори, сільської ради, школи, Будинку культури, дитячого садка та лікарні. Село стало одним з кращих на Черкащині. В Леськах працювали різні цехи та майстерні, а саме: майстерня для пошиття одягу та взуття, перукарня, майстерня по ремонту годинників та майстерня по ремонту побутової техніки. В селі працювали лікарня на 25 ліжок, пологовий будинок, стоматологічний кабінет, амбулаторія і аптека.

До послуг трудящих було 3 бібліотеки з фондом 29423 книги. В Будинку культури працювали драматичний гурток, хоровий і танцювальний колективи та духовий оркестр. Велику популярність серед слухачів здобув чоловічий хор механізаторів. В 1967 році на обласному фестивалі художньої самодіяльності  він був відзначений дипломом першого ступеня та нагороджений трактором. В 1961 році було відкрито приміщення новозбудованої середньої школи, де навчалось 350 учнів. Працювала також 8-річна школа, яка була розміщена на старому селі - в ній навчалося 180 учнів.

Колгосп  “Дніпро’’  був високорозвиненим багатогалузевим господарством, яке спеціалізувалось на вирощуванні зернових культур, овочів і молочному тваринництві. 20 років очолював господарство Іван Петрович Клименко –  кавалер орденів Леніна, Трудового Червоного Прапора, “Дружби народів”  , Заслужений працівник сільського господарства УРСР. В 1986 році йому за творчу сумлінну працю було присвоєно почесне звання Героя Соціалістичної Праці.

З 1986 року колгосп очолив Смертюк Василь Петрович – лауреат Державної премії УРСР, кавалер орденів Леніна, трудового Червоного Прапора, депутат Верховної Ради УРСР, заслужений агроном УРСР. За період трудової діяльності Смертюк В.П. займався дослідженням і впровадженням у виробництво нових сортів пшениці “Аврора”, ”Кавказ”  , “Напівкарлик-3”. Колгосп  “Дніпро”  співпрацював з багатьма дослідними інститутами та селекційними станціями. З 1970 року він стає опорним показовим господарством. Поряд з високо розвинутим землеробством у колгоспі “Дніпро” добре розвивається і тваринництво.

У колгоспі стадо укомплектовано чистопородними тваринами, надої молока зросли наполовину. Передові доярки господарства – Медушівська Г.І. та Горбач Р.І. надоювали щорічно по 5 тисяч кг молока. Зоотехнічну службу колгоспу очолював зоотехнік Бас Іван Мусійович. Свій досвід він передав молодому зоотехніку Бойку Івану Федосійовичу. У своїй роботі Бойко І.Ф. велику увагу приділяв укомплектуванню ферми тваринами симентальської породи молочно- м’ясного типу. У 1992 році колгосп вийшов на рекорд і дав по 6100-6200 кг молока від корови. За досягнуті успіхи у виведенні нових порід худоби, зоотехніку Бойко І.Ф. було присвоєно звання Заслуженого зоотехніка УРСР. Він  був делегатом 27 з’їзду КПУ, нагороджений багатьма орденами та грамотами.

З  2000 року  в сфері сільськогосподарського виробництва успішно працює ТОВ  “Агро-Старт”.

В селі  є загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, в якій навчається 316 учнів. Медичну допомогу жителям села надає амбулаторія загальної практики сімейної медицини. На  території села працює дитячий садочок “Чайка” , де виховується більше 90 дітей.  Працюють кафе,  бари,  16 магазинів приватних підприємців Собка О.П., Олексенка В.С., , ВедулиС.О. та інших.   

Організовує дозвілля жителів села сільський Будинок культури, при якому працює аматорський народний хор “Леськівчани”  та зразковий танцювальний колектив “Едельвейс” та ін. Працює  сільська бібліотека , книжковий фонд якої налічує 13500 примірників книг. До послуг відвідувачів також періодичні видання та інтернет.  Жителів села обслуговує філія ощадного банку  та відділення зв’язку.

По всій території села прокладено дороги з твердим покриттям , працює сфера послуг: перукарня, майстерня по ремонту взуття та одягу. Сільський голова Бас Микола Федорович, виконком та депутати сільської ради прикладають максимум зусиль для поліпшення умов проживання жителів села. За 2011-2012 роки повністю завершено освітлення всіх вулиць села, організовано вивіз сміття, облаштовано 4 зупинки в селі, розпочато роботу по реконструкції дитячого садочка “Веселка”, відкрито спортивний майданчик і пам’ятний знак  воїнам- інтернаціоналістам   та  чорнобильцям.

Серед тих, хто навчався , жив і працював в селі Леськи є відомі в країні люди:

  • Герой Радянського Союзу Гуриненко Микита Трохимович - загинув у роки Другої світової війни;
  • двічі Герой  Соціалістичної Праці Байда Григорій Іванович, механізатор-конструктор, творець кукурудзозбирального комбайну ККСБ-3;
  • Герой Соціалістичної Праці – голова колгоспу ”Дніпро” Клименко Іван Петрович;
  • заслужений агроном України Смертюк Василь Петрович ;
  • заслужений зоотехнік України Бойко Іван Федосійович;
  • член-кореспондент АН України, депутат Верховної Ради України 3-4 скликання Сіренко Василь Федорович;
  • член спілки художників України Євич Василь Павлович;
  • заслужена журналістка України і поетеса Давиденко Валентина Іванівна.

 

Село Худяки

Село Худяки розташоване на підвищеному правому березі Дніпра за 25 кілометрів на південний схід від міста Черкаси.

Площа територіальних меж с. Худяки складає 1 965 га, а безпосередньо села - 293,5 га.

Населення становить близько 2 500 осіб.

День села святкується 14 жовтня на Покрову пресвятої Богородиці.

Перша писемна згадка про село Худяки датується 1649 роком. 

На території села Худяки та прилеглих до неї сільськогосподарських угідь розміщено 32 кургани та курганних груп.

На місцях раніше відомих чотирьох поселень мідного та бронзового віків, було знайдено багато уламків керамічного посуду із специфічною орнаментацією, кам'яні, крем'яні та бронзові речі. Відкрито декілька раніше невідомих поселень. З незапам'ятних часів, на високих дніпровських кручах, понад Талдиками та Худяками пролягав торгівельний шлях, що сполучав укріплені придніпровські міста: Черкаси, Чигирин, Крилов та славне військо Запорізьке. Цим Крилівським шляхом проходили із своїми повсталими полками козацькі гетьмани Тарас Федоровича (Трясило), Бута (Павлюк), Остряниця та славний Богдан Хмельницький.

Безперечно, що наші односельці-козаки прийняли активну участь у всіх козацьких заворушеннях  та повстаннях. Бо недарма ж під час придушення повстання під проводом гетьмана Павлюка польським каральним загоном було частково спалено село Худяки.

В 1793 році Правобережжя воз'єднано з Лівобережною Україною в межах Російської держави 1748 року утворено губернії. Правобережну частину Черкащини включено до Київської губернії до складу якої входив і Черкаський повіт.

З цього часу селяни Худяків і Талдик стали належати до категорії державних селян і платили податки за землю в державу.

З 1876 року Худяки мають статус містечка. Волосний центр.

За даними Першого загального перепису населення Російської імперії 1897 року в містечку Худяки налічувалось на 527 дворів – 3639 чоловік. Містечко Худяки мало: 1 православну церкву, 1 церковно-приходську школу, 1 єврейську синагогу, 19 вітряних і 7 водяних наплавних млинів, 3 кузні.

Село Худяки мало православну церкву в ім'я Архистратига Михайла побудовану в 1740 році, хоча існувала давніша. В селі Талдики була церква Богородична в 1797 році побудована на місце давнішої. Першу церковно- приходську школу було відкрито в селі Талдики 1860 року, а у селі Худяки у 1862 році.

За проханням громади в 1907 році в містечку Худяки відкрилося двохкласне земське училище.

В 1924-1929 роках в селі Худяках з'являються ТСОЗи (товариства спільного обробітку землі). В одному місці села "За піском"- ТСОЗ "До нового життя". В центрі села виникло об'єднання "Єдність незаможника", кутки "Папушівка","Шимківка" об'єднались в ТСОЗ "Тяглова сила".

З другої половини 1929 року почався процес суцільної колективізації, який проходив в умовах жорстокої класової боротьби.

На початку 1930-х років в селі Худяки всі три ТСОЗи були об'єднані в одне колективне господарство, сільськогосподарську артіль "Сім'я червоних партизанів". В Талдиках в цей час організовано сільськогосподарську артіль "Розвиток".

За час спланованого голодомору 1932-1933 року в селі Худяки і Талдики померло близько 679 чоловік. За спогадами односельців, вимирали найбідніші або розкуркулені сім'ї.

У неймовірному пеклі Великої Вітчизняної війни, понад 600 Худячан і Талдичан захищали нашу Батьківщину від німецько-фашистських загарбників. 19 серпня 1941 року села Худяки і Талдики були окуповані фашистами.

14 грудня 1943 року село Худяки і Талдики були визволені від фашистсько-німецьких загарбників.

На фронтах Великої Вітчизняної війни загинули  426 худячан і талдичан.

За героїзм, мужність та відвагу під час форсування річки Одер та утримання в надзвичайних умовах плацдарму для переправи військ, командир мінометної роти, Гвардії капітан Брик Григорій Євдокимович був удостоєний звання Герой Радянського Союзу.

Харченко Михайло Михайлович – відважний полковий розвідник, який неодноразово в тилу ворога виявляв героїзм, мужність, винахідливість, за роки Великої Вітчизняної війни став повним кавалером ордену "Слава". У 1990-х роках Харченка М.М. знайшов ще один, четвертий орден "Слави" першого ступеня.

Герой Радянського Союзу Брик Г.Є. та повний кавалер орденів "Слава" Харченко М.М. були учасниками переможного Параду на Червоній площі в столиці СРСР місті Москва.

Згідно плану п'ятої п'ятирічки (1951-1955 р.р.) на Дніпрі в районі міста Кременчук розпочалося спорудження гідроелектростанції і утворення для цього величезного водосховища.

Наші села Худяки і Талдики, як і багато інших, потрапили в зону затоплення і підлягали обов'язковому переселенню на нове місце. Переселення розпочалося в 1956 році.

В лютому 1962 року колгосп "Імені Сталіна" перейменовано в колгосп "Маяк".

За високі трудові показники в сільському господарстві, більше 100 наших односельців удостоєні високих державних нагород. Село наше завжди гордиться своїми земляками, знатними людьми, такими як: Гуржій Іван Олександрович – член - кореспондент Академії Наук УРСР, доктор історичних наук, професор, колишній заступник директора Інституту історії АН УРСР. Брик Григорій Євдокимович – Герой Радянського Союзу. Харченко Михайло Михайлович – кавалер чотирьох орденів "Слави". Гуржій Федір Михайлович – Герой Соціалістичної Праці.  Харенко Дмитро Пилипович – Герой Соціалістичної Праці.

Нажаль, не обійшли наших односельців війни та трагедії 1980-х років. Шість молодих воїнів з села Худяки прийняли участь у війні на Афганській землі.

Учасниками ліквідації наслідків Чорнобильської ядерної катастрофи 1986 року стали понад 20 худячан.

Із 2014 року худячани надавали посильну допомогу для захисників України у зоні АТО. Збиралися та придбавалися продукти харчування, предмети одягу і взуття, ковдри, медпрепарати, спальні мішки, пилки та ін. 18 жителів села стали учасниками бойових дій в зоні АТО.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь