Звільнення від оподаткування податком на додану вартість на період дії карантину

Дата: 24.04.2020 10:50

Головне управління ДПС у Черкаській області інформує платників податку на додану вартість, що Законом України від 30 березня 2020 року №540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» внесені зміни до Податкового кодексу України (далі - ПКУ) щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість (далі – ПДВ).

Так, викладено у новій редакції п.71 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, слід зазначити, що п.71 до вказаного розділу ПКУ внесений Законом України від 17 березня 2020 року №530-ІХ.

Згідно зі змінами тимчасово, на період, що починається з 17 березня 2020 року та закінчується останнім числом місяця, в якому завершується дія карантину, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2020 року №224.

Пільговий режим ПДВ, встановлений п.71 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, застосовується на всіх етапах постачання товарів, включених до Переліку встановленого Кабінетом Міністрів України, незалежно від дати їх виробництва та походження (вітчизняного виробництва чи ввезених на митну територію України), а також незалежно від кола суб’єктів, що здійснюють такі операції, їх статусу, як платників ПДВ, чи форми власності.

Також, операції з постачання на митній території України після 17 березня 2020 року раніше ввезених товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначеного Кабінетом Міністрів України, звільняються від оподаткування незалежно від того, коли відбулося їх ввезення на митну територію України – до 17 березня 2020 року чи після такої дати.

Платник податку, який здійснює постачання товарів, що підпадають під дію звільнення від оподаткування ПДВ операцій, не втрачає «вхідний» ПДВ, оскільки положення пункту 198.5 статті 198 та статті 199 ПКУ не застосовуються, та податкові зобов’язання відповідно до вказаних пунктів не нараховуються. Відповідно, такий платник зберігає право на визнання податкового кредиту на суми ПДВ, сплачені при імпорті товарів з переліком, який визначений Кабінетом Міністрів України,  при їх придбанні, або у складі товарів (робіт, послуг), які використані у виробництві зазначених товарів (для виробника).

Посилання на Закон України №540-ІХ