28 листопада - День пам’яті жертв голодомору та політичних репресій

Дата: 28.11.2020 22:16

Щорічно, у четверту суботу листопада, в Україні відзначається День пам’яті жертв голодомору та політичних репресій.

У ХХ сторіччі українці пережили три голодомори: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років. Утім, наймасштабнішим був Голодомор 1932-1933 років – геноцид українського народу, здійснюваний тоталітарним комуністичним режимом.

У результаті Голодомору 1921-1923 років загинуло близько 500 тисяч людей. Причиною трагедії стала сумнозвісна “продрозверстка”, що проводилася в рамках політики військового комунізму. Відомо, що в 1922 році з України було вивезено 13,5 мільйона тон зернових. Метою такої політики був геноцид українського селянства, яке не підтримувало комуністичну владу.

У 1932-1933 роких, за підсумками судової справи за фактом Голодомору встановлено, що кількість загиблих досягла 3 мільйонів 941 тисяч осіб. Втрати українців в частині ненароджених, за даними СБУ, становили 6 мільйонів 122 тисячі людей.

Голодомору передувала насильницька колективізація сільських господарств, розкуркулення селян, хлібозаготівельна кампанія і масовий терор на селі.

На сьогодні, 15 держав – членів ООН офіційно визнали Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу, ще 10 – засудили Голодомор на офіційному рівні, як акт знищення людства.

Третій Голодомор стався в Україні у 1946-1947 роках. Його причиною стала спланована акція сталінської влади з вилучення залишків зерна у селян для надання допомоги “братнім народам” із соціалістичного табору і відновлення промисловості. На сьогодні точна кількість жертв цього Голодомору не встановлена. Різні дослідники оцінюють, що кількість його жертв може бути від 300 тисяч до 1 мільйона.

В цей день у бібліотеках Леськівської ОТГ були оформлені тематичні книжкові виставки.

Заступники Леськівського сільського голови Петро Михно та Андрій Якимчук, староста  Худяківського старостинського округу Ніна Кужим, працівники КЗ «Центр культури, дозвілля та спорту» Леськівської сільської ради відвідали братські могили жерв голодомогу, де вшанували пам'ять загиблих хвилиною мовчання, покладанням квітів та запалили свічки памяті,