Як не стати жертвою торгівлі людьми під час війни
Найбільш вразливими категоріями до потрапляння в ситуацію торгівлі людьми є жінки, жінки з дітьми, люди з інвалідністю, люди, які потребують постійного стороннього догляду.
Торгівля людьми – одна з найбільш актуальних проблем сучасності. Жертвами сучасних форм рабства в усьому світі щорічно стають мільйони людей. Торгівля людьми буває у формі трудової або сексуальної експлуатації, примусового жебрацтва, для вилучення органів, порушення прав людини для отримання прибутку через контроль та експлуатацію інших людей тощо.
З початку російської військової агресії з України вимушено виїхали вже понад 5 мільйонів людей, більша частина з них – жінки та діти.
Щоб убезпечити себе від такого становища громадянам України, які є біженцями, та тим, які шукають тимчасового захисту, по приїзду у відповідну країну, необхідно невідкладно зареєструватися на тимчасове проживання.
Поради як не стати жертвою:
- не віддавайте ні за яких умов оригінали документів і майте їх постійно при собі, копії цих документів покладіть у різні місця;
- не потрібно приймати пропозицію про роботу, яка є сумнівного характеру;
- не беріть в борг у незнайомих людей та не дозволяйте іншим стороннім особам оплачувати послуги, щоб не бути втягнутим в боргову залежність;
- перебувайте на постійному контакті з рідними та близькими, не віддавайте незнайомим людям свій мобільний телефон або інші засоби зв’язку;
- не погоджуватися виконувати жодну роботу без підписання трудового договору або контракту, який повинен бути зрозумілим;
- вивчіть номери екстрених служб країни, в якій ви перебуваєте.
Якщо щодо вас чинять будь-які дії насильницького характеру під час перебування за кордоном, необхідно:
- звернутися до посольства, консульства України в країні перебування;
- бігти до місця загального користування – державної/офіційної установи, бібліотеки, пошти тощо;
- звернутися до поліції, лікарні, церкви, аварійних служб тощо;
- якщо є можливість звернутися до установи, а не до приватної особи, краще зверніться до установи.
Потрапляння людини в ситуацію торгівлі людьми спричиняє порушення прав кожного громадянина, таких як право на життя, повагу до гідності, на свободу та особисту недоторканність, свободу пересування та інші.
За допомогою ви завжди можете звернутись на гарячі лінії щодо запобігання торгівлі людьми у:
- Польщі – Helpline +48 22 628 99 99
- Чехії – +420 222 721 810, +420 222 717 171, 8 000 777 77
- Болгарії – 0800 186 76
- Словаччині – (гаряча лінія для громадян України) +421 918 366 968
- Молдові – 0 800 77777 (дзвінки з Молдови), +373 22 23 33 09 (дзвінки з-за кордону).
В Україні щодо цього питання ви можете звернутись до організації La Strada Ukraine на національну гарячу лінію із запобігання домашнього насильства, торгівлі людьми, гендерної дискримінації за номерами 0 800 500 335 (зі стаціонарного) та 116 123 (з мобільного).