Рішення ради №55-33/VIII «Про затвердження Програми для забезпечення виконання рішень суду, сплати судових зборів, штрафних санкцій та витрат пов’язаних з виконанням виконавчих документів на 2026-2028 роки»

Кількість переглядів: 69
Скликання: VIII скликання
Сесія: 55 сесія
Тип документу: Рішення ради
Дата: 20.08.2025
Номер документу: 55-33/VIII
Назва документу: Про затвердження Програми для забезпечення виконання рішень суду, сплати судових зборів, штрафних санкцій та витрат пов’язаних з виконанням виконавчих документів на 2026-2028 роки
Прикріплені файли:

Фото без опису


ЛЕСЬКІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

ЧЕРКАСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

55 сесія VІІІ скликання

 

РІШЕННЯ

 

20.08.2025

с. Леськи

№55-33/VIІI

 

Про затвердження Програми для забезпечення виконання рішень суду, сплати судових зборів, штрафних санкцій та витрат пов’язаних з виконанням виконавчих документів на 2026-2028 роки

 

         Відповідно до статті 25, пункту 22 частини 1 статті 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законів України «Про виконавче провадження», «Про судовий збір», «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», «Про адміністративну процедуру», постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнень коштів державного та місцевого бюджетів або боржників», з метою забезпечення виконання рішень суду, сплати судових зборів, штрафних санкцій та витрат пов’язаних з виконанням виконавчих документів, враховуючи висновок комісії з питань фінансів, бюджету, гендерного підходу, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, сільська рада  

ВИРІШИВ:

 

  1. Затвердити Програму для забезпечення виконання рішень суду, сплати судових зборів, штрафних санкцій та витрат пов’язаних з виконанням виконавчих документів на 2026-2028 роки ( далі – Програма), що додається.
  2. Фінансування заходів Програми здійснювати у межах видатків, передбачених бюджетом Леськівської сільської територіальної громади на відповідні роки та інші джерела фінансування, не заборонені законодавством.
  3. Доручити Відділу будівництва, архітектури, комунального майна, земельних ресурсів, екології та юридичного супроводу виконавчого комітету Леськівської сільської ради забезпечити виконання даної Програми.
  4. Встановити, що це рішення набирає чинності з 01.01.2026.
  5. Контроль за виконанням рішення покласти на комісію з питань фінансів, бюджету, гендерного підходу, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.

 

 

 

Леськівський сільський голова                                           Микола БАС

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

рішення Леськівської сільської ради від 20.08.2025 №55-32/VIII

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРОГРАМА

для забезпечення виконання рішень суду, сплати судових зборів, штрафних санкцій та витрат пов’язаних з виконанням виконавчих документів на 2026-2028 роки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І. Паспорт Програми

 

1.

Назва Програми

Програма для забезпечення сплати судового збору, штрафних санкцій та витрат пов’язаних з виконанням виконавчих документів на 2026-2028 роки

2.

Ініціатор розроблення Програми

Виконавчий комітет Леськівської сільської ради

3.

Розробник Програми

Відділ будівництва, архітектури, комунального майна, земельних ресурсів, екології та юридичного супроводу виконавчого комітету Леськівської сільської ради забезпечити виконання даної Програми

4.

Відповідальний виконавець Програми

Виконавчий комітет Леськівської сільської ради

5.

Учасники Програми

Леськівська сільська рада;

Виконавчий комітет Леськівської сільської ради;

виконавчі органи Леськівської сільської ради

Відділ будівництва, архітектури, комунального майна, земельних ресурсів, екології та юридичного супроводу виконавчого комітету Леськівської сільської ради забезпечити виконання даної Програми

6.

Мета Програми

Забезпечення виконання зобов’язань органами місцевого самоврядування територіальної громади, які виникли на підставі рішень суду, інших виконавчих документів, сплати судових зборів, штрафних санкцій та витрат пов’язаних з виконанням виконавчих документів

7.

Термін реалізації Програми

2026-2028 роки

8.

Джерела фінансування Програми

Бюджет Леськівської сільської територіальної громади;

Інші джерела, незаборонені чинним законодавством

9.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми

Обсяг фінансування Програми визначається рішенням про бюджет, враховуючи зміни до нього

10.

Очікувані результати виконання Програми

Зменшення негативних наслідків невиконання судових рішень (блокування рахунків, накладення штрафів, арешту майна, тощо). Сплативши судовий збір, подавати позовні заяви та скарги до судів з метою стягнення коштів з боржників та захисту законних прав та інтересів територіальної громади.

11.

Контроль за виконанням Програми

Постійна комісія з питань фінансів, бюджету, гендерного підходу, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва

 

ІІ. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма

У статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 124 Конституції України, правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. 

Згідно із статтею 1291 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковими до виконання. Одночасно нормами процесуального законодавства передбачено обов’язковість виконання на всій території України органами державної влади і органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, посадовими чи службовими особами та громадянами судових рішень, що набрали законної сили.

При цьому законодавством України визначено механізм виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

На сьогоднішній день Законом України «Про судовий збір» передбачено сплату судового збору за подання позовних заяв, скарг, інших процесуальних документів до суду, видачу судами документів.

Правовий захист прав та інтересів сільської ради, її виконавчих органів, сільського голови потребує відповідних коштів з місцевого бюджету для сплати судового збору при поданні позовних заяв або апеляційних/касаційних скарг.

При ухваленні судового рішення можуть застосовуватися штрафні санкції

у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня, інфляційні витрати, 3% річних), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Пеня – це неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Розмір пені не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Чинним законодавством передбачено застосування індексу інфляції за прострочення зобов'язання виплатити суму. Обов'язок боржника сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також трьох процентів річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов`язання, вираженого в національній валюті та трьох відсотків річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних витрат кредитора від знецінення грошових коштів у наслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, тому ці кошти нараховуються незалежно від сплати ним неустойки (пені) за невиконання або неналежне виконання зобов`язання.

При вирішенні справ у суді учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Витратами на професійну правничу допомогу є гонорар адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов’язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

У статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що рішення підлягають примусовому виконанню на підставі таких виконавчих документів:

1) виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України;

1-1) судових наказів;

2) ухвал, постанов судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом;

3) виконавчих написів нотаріусів;

4) посвідчень комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень таких комісій;

5) постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанов державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанов приватних виконавців про стягнення основної винагороди;

6) постанов органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;

7) рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами;

8) рішень Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", а також рішень інших міжнародних юрисдикційних органів у випадках, передбачених міжнародним договором України;

9) рішень (постанов) суб’єктів державного фінансового моніторингу (їх уповноважених посадових осіб), якщо їх виконання за законом покладено на органи та осіб, які здійснюють примусове виконання рішень.

Виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

Витрати органів державної виконавчої служби та приватного виконавця, пов’язані з організацією та проведенням виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішень, є витратами виконавчого провадження.

Так як головним розпорядником коштів є виконавчий комітет Леськівської сільської ради, забезпечення виконання рішень суду, сплата судових зборів, штрафних санкцій  та витрат пов’язаних з виконання виконавчих документів Леськівською сільською радою, її виконавчими органами не видається можливим.

 

ІІІ. Мета Програми

Метою цієї Програми є забезпечення повного виконання зобов’язань органами місцевого самоврядування територіальної громади, які виникли на підставі рішень судів, інших виконавчих документів про стягнення коштів бюджету Леськівської сільської територіальної громади, зокрема вирішення питання щодо погашення заборгованості на підставі рішень суду, інших виконавчих документів про стягнення коштів бюджету Леськівської сільської територіальної громади, відповідальність за виконання яких несуть органи місцевого самоврядування територіальної громади.

З метою захисту прав і інтересів сільської ради, її виконавчих органів, недопущення їх порушення, захисту законності прийнятих ними рішень виконавчий комітет Леськівської сільської ради має змогу сплачувати судові збори за подання процесуальних документів до судових інстанцій.

 

ІV. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми

Для захисту інтересів, прав та репутації Леськівської сільської ради та її органів, сільського голови, посадових осіб сільської ради, юридичний відділ виконавчого комітету Леськівської сільської ради проводить претензійно-позовну роботу.

Претензійно-позовна робота включає в себе збір необхідних документів і матеріалів для складання процесуальних документів та вчинення процесуальних дій;

складання та звернення з позовними заявами, апеляційними скаргами, касаційними скаргами, клопотаннями, запереченнями тощо до судів загальної, господарської, цивільної, адміністративної, кримінальної юрисдикції для захисту прав і інтересів та репутації сільської ради, виконавчого комітету та його органів, сільського голови, в т. ч. для відстоювання законності прийнятих рішень та здійсненних інших заходів;

представництво інтересів, відстоювання та захист прав та інтересів сільської ради, її виконавчих органів, сільського голови в судах всіх юрисдикцій.

Судовий збір сплачується у відповідному, встановленому законом розмірі в залежності від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом суми станом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Одним із головних напрямків роботи юридичного відділу є контроль  за дотриманням договірних зобов’язань майнового характеру (орендна плата, плата за розміщення реклами тощо) контрагентами сільської ради, її виконавчих органів, відшкодування і стягнення майнової шкоди спричиненої сільській раді або її виконавчим органам, захист прав та інтересів сільської ради, виконавчого комітету, сільського голови, що охороняються законом,.

Важливим інструментом контролю за дотримання договірних зобов'язань є подача відповідних позовних заяв до суду про стягнення коштів на користь сільської ради, її виконавчих органів.

За подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою ставка судового збору, відповідно до Закону, складає 1,5 відсотки ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З метою дотримання виконання рішень адміністративної комісії виконавчого комітету Леськівської сільської ради та/або суду, та як результат надходження відповідних коштів у бюджет громади юридичний відділ проводить роботу в сфері виконавчого провадження.

Виконання рішення суду, а саме проведення відповідних грошових стягнень у бюджет громади, здійснюється шляхом подання заяви сільської ради, її виконавчих органів до відповідної виконавчої служби та в подальшому здійснення контролю за своєчасним та повним проведенням виконавчих дій.

 

V. Строки та етапи виконання Програми

Строки виконання Програми – 2026-2028 рік. Виконання Програми планується здійснити шляхом реалізації заходів згідно додатку до Програми.

 

VІ. Обсяги та джерела фінансування

Забезпечення реалізації заходів Програми здійснюватиметься за рахунок коштів бюджету Леськівської сільської територіальної громади в межах наявного фінансового ресурсу та інших джерел незаборонених чинним законодавством.

Головним розпорядником коштів Програми є виконавчий комітет Леськівської сільської ради.

Обсяг фінансових ресурсів, що спрямовуються з бюджету Леськівської сільської територіальної громади на реалізацію Програми, визначається виходячи з фінансових можливостей бюджету громади на відповідний рік та реальної потреби в коштах на виконання конкретних заходів та завдань, визначається рішенням на відповідний рік, враховуючи зміни.

 

VІІ. Перелік завдань та заходів Програми

Впровадження Програми для забезпечення виконання рішень суду, сплати судових зборів, штрафних санкцій та витрат пов’язаних з виконанням виконавчих документів на 2026-2028 рік дасть можливість досягнути реалізації мети програми та усунути причини виникнення проблем.

Завданням програми є своєчасне виконання рішень судів та інших виконавчих документів, сплата судових зборів за подання процесуальних документів до судових інстанцій з метою захисту прав та законних інтересів Леськівської сільської ради, її виконавчого комітету та його органів.

Перелік завдань та заходів Програми з термінами їх виконання додається.

 

VІІІ. Організація управління та контролю

за ходом виконання Програми

Координація та виконання Програми покладається на відділ будівництва, архітектури, комунального майна, земельних ресурсів, екології та юридичного супроводу виконавчого комітету Леськівської сільської ради.

Контроль за виконанням Програми покладається на постійну комісію з питань фінансів, бюджету, гендерного підходу, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва Леськівської сільської ради. 

 

ІХ. Очікувані кінцеві результати виконання Програми

Реалізація Програми надасть можливість зменшити негативні наслідки невиконання судових рішень (блокування рахунків, накладення штрафів, арешту майна, тощо). Надасть можливість сплачувати судові збори при поданні позовних заяв або апеляційної/касаційної скарг, штрафних санкцій, правничої допомоги та витрат пов’язаних з виконанням виконавчих документів.

Вирішення даних правових питань і контроль за їх виконанням посилить репутацію сільської влади, підвищить рівень ефективної законності та правопорядку в селі, дозволить покращити роботу юридичного відділу виконавчого комітету Леськівської сільської ради, забезпечить реалізацію прав та захист інтересів сільської ради, її виконавчих органів, недопущення їх порушення з боку громадян, фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб.

Секретар ради                                                                               Оксана ГАВРИШ

 

Додаток

до Програми для забезпечення сплати судового збору, штрафних санкцій та витрат пов’язаних з виконанням виконавчих документів на 2026-2028 роки

 

Перелік

завдань та заходів Програми для забезпечення сплати судового збору, штрафних санкцій та витрат пов’язаних з виконанням виконавчих документів на 2026-2028 роки

 

№ з/п

Заходи Програми

Відповідальні виконавці

Джерело фінансування

Термін виконання

1

Погашення заборгованості за судовими рішеннями про стягнення коштів бюджету Леськівської сільської територіальної громади, боржниками/відповідачами яких є виконавчий комітет Леськівської сільської ради, Леськівська сільська рада та її виконавчі органи

Виконавчий комітет Леськівської сільської ради

Бюджет Леськівської сільської територіальної громади

2026-2028 роки

2

Оплата судового збору за подання процесуальних документів (позовних заяв, апеляційних скарг, касаційних скарг, заяв про видачу копій рішень/виконавчих документів тощо) де позивачами/відповідачами є Леськівська сільська рада, виконавчий комітет Леськівської сільської ради, виконавчі органи Леськівської сільської ради

Виконавчий комітет Леськівської  сільської ради

Бюджет Леськівської сільської територіальної громади

2026-2028 роки

3

Оплата штрафних санкцій (неустойка, штраф, пеня, інфляційні витрати, 3% річних тощо) де відповідачами є Леськівська сільська рада, виконавчий комітет Леськівської сільської ради, виконавчі органи Леськівської сільської ради

Виконавчий комітет Леськівської сільської ради

Бюджет Леськівської сільської територіальної громади

20026-2028 роки

4

Оплата витрат на правничу допомогу, додаткових витрат, які виникли внаслідок несвоєчасного виконання чи невиконання рішення суду, тощо де позивачами/відповідачами є Леськівська сільська рада, виконавчий комітет Леськівської сільської ради, виконавчі органи Леськівської сільської ради

Виконавчий комітет Леськівської сільської ради

Бюджет Леськівської сільської територіальної громади

2026-2028 роки

5

Оплата витрат пов’язаних з примусовим виконанням виконавчих документів (виконавчого збору за примусове виконання виконавчого документа, штрафів, витрат виконавчого провадження, тощо де позивачами/боржниками/відповідачами є Леськівська сільська рада, виконавчий комітет Леськівської сільської ради, виконавчі органи Леськівської сільської ради

Виконавчий комітет Леськівської сільської ради

Бюджет Леськівської сільської територіальної громади

2026-2028 роки

 

 

 

Секретар ради                                                                 Оксана ГАВРИШ


Протокол

лічильної комісії Леськівської сільської ради

про результат поіменного голосування

на пленарному засіданні 55 сесії 20.08.2025

 

питання: Про затвердження Програми для забезпечення виконання рішень суду, сплати судових зборів, штрафних санкцій та витрат пов’язаних з виконанням виконавчих документів на 2026-2028 роки

 

Присутність сільського голови під час голосування: так (так/ні)

Кількість зареєстрованих депутатів: 15

Кількість відсутніх на сесії депутатів: 7

Кількість осіб, які голосували «ЗА»: 16

Кількість осіб, які голосували «ПРОТИ»: 0

Кількість осіб, які голосували «УТРИМАЛИСЬ»: 0

Кількість осіб, які «Не голосували»: 0

 

ПІБ депутата

Виборчий округ

Результат голосування:

1

Адаменко Світлана Петрівна

1

За

2

Береза В’ячеслав Федорович

7

За

3

Бондаренко Надія Миколаївна

4

За

4

Борисюк Катерина  Вікторівна

2

Відсутня

5

Будак Олександр Анатолійович

4

За

6

Бурімов Євгеній Андрійович

5

Відсутній

7

Гавриш Оксана Борисівна

6

За

8

Зубик Олександра Миколаївна

3

Відсутня

9

Іващенко Віта Леонідівна

8

За

10

Короп Лариса Володимирівна

6

За

11

Кукушкін Сергій Володимирович

1

Відсутній

12

Луговський Віталій Леонідович

7

За

13

Марштупа Ніна Яківна

2

За

14

Нелезенко Петро Миколайович

3

За

15

Олексенко Володимир Володимирович

8

За

16

Письменна Зоя Федорівна

7

За

17

Подоляк Наталія Іванівна

5

За

18

Савлучинський Вадим Сергійович

6

За

19

Сапсай Іван Іванович

6

Відсутній

20

Сушич Олена Миколаївна

4

За

21

Бас Микола Федорович

Сільський голова

За

22

Безпоясний Петро Іванович

2

Помер

23

Бондаренко Ігор Іванович

5

Помер

 

Голова лічильної комісії                                                                        Письменна З.Ф.

Член лічильної комісії                                                                            Іващенко В.Л..

Член лічильної комісії                                                                            Луговський В.Л.


« повернутися до всіх документів

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано