Пошук

Худяківський ліцей з початковою школою та гімназією

Ласкаво Просимо !


Про школу

На Сайт Худяківського ЗЗСО І-ІІІ ступенів можна перейти за посиланням: http://hudyaky.school.org.ua/ 


Історія школи


Сторінки історії

1862 рік- в Худяках відкрито першу церковно-приходську школу

1907 рік- відкрито двохкласне земське училище

1910рік- земство побудувало нову школу на три класні кімнати.

1918 рік- в селі стала працювати початкова школа

1929 рік- в школі відкрито 5 клас

1932 рік- створена школа - семирічка

1936 рік- побудована нова школа на шість класних кімнат та чотиридопоміжні кабінети

01.01.1944– після визволення села від окупантів у школі почалося навчання

липень 1944 року– випуск 7 класу

1954 рік- в Худяках була відкрита середня школа на 5 сіл: Худяки,Талдики, Ломовате, Чорнявка, Думанці.

1954 рік- дерев’яне приміщення школи було перенесене у зв'язку з будівництвом Кременчуцького водосховища

1958 рік- збудовано сучасне двоповерхове приміщення школи

1959 рік- перший випуск 10-го класу

1976 рік- збудовано ще одне приміщення, де зараз розміщенамайстерня

1986 рік- добудовано приміщення для 1 класу, ігрову кімнату та спальню для шестирічок

13 травня 1988 року-Постановою Ради Міністрів Української РСР школі присвоєно ім'я Героя Радянського Союзу Г. Є. Брика

З 1954 рокушкола називалася Худяцька середня школа. Потім булазмінена назва школи - загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів с. Худяки імені Героя Радянського Союзу Г. Є Брика.

З 2004 рокушкола називається Худяківська загальноосвітня школаІ-ІІІ ступенів Черкаської районної ради Черкаської областіІмені Героя Радянського Союзу Г. Є. Брика.

Худяківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Черкаської районної ради Черкаської області

У селі Худяки першу церковно-приходську школу було відкрито в 1862 році. Це була невелика селянська хата з однією класною кімнатою. Відкрив школу батюшка Сильвестр Іванович Гукович, який пропрацював у селі 35 років. Він був надзвичайно освіченою людиною, користувався пошаною і авторитетом серед односельців. В школі навчалося більше хлопців, ніж дівчат. В 1910 році було збудовано нову церковно-приходську школу поруч з церквою. В цій школі було дві кімнати та квартира для батюшки. В церковно-приходській школі більше часу приділялося для співів, тут готували хористів для церковного хору. Приміщення цієї школи використовувалося для навчання аж до Великої Вітчизняної війни. В роки війни в школі була конюшня для коней комендатури. А в 1943 році німці, втікаючи з села, спалили її.

А в 1907 році за проханням громади відкрилось Худяківське двохкласне земське училище. В 1910 році земство побудувало нову школу на три класні кімнати. Вчителі, які працювали в училищі, закінчили учительську семінарію. Учням давались міцні знання і практичні навички (за свідченнями перевіряючих).

В 1918 році в селі була початкова школа. Першою завідувачкою школи була Стеблина Ї. М., яка багато зробила для школи: забезпечила учнів підручниками, школу - навчальними посібниками, створила хорошу бібліотеку. Разом з учителем Канюкою проводила значну роботу з сільською молоддю. В селі були створені співочий гурток та драматичний театр, який існує до цього часу. На сцені ставилися п’єси українських драматургів-класиків, а саме: «Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці» М. Старицького, «Талан» «Дай серцю волю, заведе в неволю» М. Кропивницького, «Мартин Боруля» І. Карпенка-Карого. Цей гурток користувався великим успіхом не лише в селі, а й за його межами.

В 1929 році в школі відкрився 5 клас. Потім була створена школа - семирічка, перший випуск 7 класу відбувся в 1932 році.

В цей час проводились масові репресії проти української інтелігенції. Не обминули вони і наше село. Восени 1932 року були попереджені і встигли втекти з села вчитель української мови Шинкарук і вчитель хімії Матвієнко ФГ.

В 1936 році в селі була побудована нова школа на шість класних кімнат та чотири допоміжні кабінети. Це дало змогу перейти на навчання в одну зміну.

Але війна перекреслила все. Відразу було мобілізовано на фронт сім вчителів. Шість з них загинули, в тому числі і директор школи Шимко Олександр Борисович. Це завуч Копил Сила Йосипович, вчителі мови Коротич Борис Мусійович, Стась Микола Йосипович, Цюра Іван Васильович, математик Кононенко Павло Хомович. З війни повернувся лише один вчитель Ходаківський Костя Іванович.

Під час окупації намагалися організувати початкове навчання, але батьки боялися пускати дітей в школу.

Відразу після визволення села Худяки від німецьких окупантів 14 грудня 1943 року було почато і відновлення роботи школи. Вже 19 грудня цього ж року було видано наказ про призначення директором школи Гуржія Юхима Михайловича.

Силами вчителів проведено ремонт і вже 1 січня 1944 року в школі почалося навчання. Не було підручників, зошитів, ручок, олівців. В школі був лише вчитель, була дошка і в руках вчителя – крейда. Школа не опалювалася, діти сиділи за партами одягнені. Але, незважаючи на це, в липні 1944 року відбувся випуск 7 класу. У 8 – 11 класи діти ходили в сусіднє село Леськи. А в 1954 році в Худяках була відкрита середня школа на 5 сіл: Худяки, Талдики, Ломовате, Чорнявка, Думанці.

У зв’язку з будівництвом Кременчуцької ГЕС, утворенням водосховища, село Худяки було перенесене на нове місце. Дерев’яне приміщення 1954 року було розібране і перенесене. А в 1958 році було збудовано сучасне двоповерхове приміщення школи. В 1976 році збудовано ще одне приміщення, де зараз розміщена майстерня, а в 1986 році – добудовано приміщення для 1, 2 класів та спальню для шестирічок.

Перший випуск 10-го класу відбувся в 1959 році.

Постановою Ради Міністрів Української РСР від 13 травня 1988 року № 133 школі присвоєно ім'я Героя Радянського Союзу Г. Є. Брика, який не лише навчався в школі, а й працював в ній вчителем історії з 1949 по 1971 рік. У 2005 році на честь 90-річчя з дня народження Г. Є. Брика в школі відкрито музейний куточок героя.

З 1954 року школа називалася Худяцька середня школа. Потім була змінена назва школи - загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів с. Худяки імені Героя Радянського Союзу Г. Є Брика. З 2004 року школа називається Худяківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Черкаської районної ради Черкаської області імені Героя Радянського Союзу Г. Є. Брика.

Директорами школи були:

  • до війни Шимко Олександр Борисович (загинув),
  • Гуржій Юхим Михайлович (1943 - 1947),
  • Пасенченко Іван Павлович (1947 - 1971),
  • Атамась Василь Митрофанович (1971- 1982),
  • Приступов Георгій Федорович (1982 - 1989 ),
  • Плахотнюк Лариса Іванівна (1989 - 2004).

За півсторіччя школа випустила майже 2300 учнів.

У школі навчались:

  • Герой Радянського Союзу Г. Є. Брик,
  • Герой Соціалістичної Праці М. Ф. Гуржій,
  • Кавалер Чотирьох орденів Слави М. М. Харченко,
  • доктор історичних наук, професор, член-кореспондент АН України І. О. Гуржій,
  • доктор медичних наук професор В. Є. Брик,
  • кандидат хімічних наук В. А. Компанієць.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано