Закон України № 466 -IX: подовження терміну реєстрації в ЄРПН ПН/РК та штрафи за порушення граничних строків реєстрації ПН/РК

Дата: 07.09.2020 12:08

Головне управління ДПС у Черкаській області нагадує, що з 23.05.2020  набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України стосовно вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві від 16.01.2020  № 466-IX (далі – Закон № 466-IX), в частині змін в адмініструванні податку на додану вартість.

Подовжено термін реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних

Так, Законом № 466-IX встановлено подовжений термін реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) для зведених податкових накладних (далі – ПН) та/або розрахунків коригування (далі – РК) до таких зведених ПН, складених за операціями, визначеними п.п. 198.5 та 199.1 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями (далі – Кодекс).

Починаючи з 23.05.2020 таку реєстрацію потрібно здійснити протягом    20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому зазначені ПН складені. Отже, для зведених ПН, складених за операціями, здійсненими у липні 2020 року відповідно до п. п. 198.5 та 199.1 Кодексу, граничним терміном реєстрації в ЄРПН є 20.08.2020.

Звертаємо увагу, якщо граничний день реєстрації ПН/РК в ЄРПН припадає на вихідний чи святковий день, то такий день вважається операційним, що забезпечує можливість реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування протягом періоду з 8:00 до 20:00.

Штрафи за порушення граничних строків реєстрації ПН

Законом № 466-IX змінено розмір штрафів за порушення платниками ПДВ граничного строку для реєстрації ПН та/або РК до таких податкових накладних в ЄРПН, а саме:

– ПН/РК, складених на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування;

– ПН, складених на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;

– ПН, складених відповідно до п. 198.5 ст. 198 Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та РК, складених до таких ПН;

– ПН, складених відповідно до ст. 199 Кодексу, та РК, складених до таких податкових накладних;

– ПН, складених відповідно до абз. 11 п. 201.4 Кодексу.

За порушення граничного строку реєстрації таких ПН/РК в ЄРПН, на платника податку ПДВ накладається штраф в розмірі 2 % обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 1020 гривень  (п.1201.1 ст. 1201 Кодексу).

У разі відсутності реєстрації вказаних ПН/РК в ЄРПН, тягне за собою застосування до платника податку ПДВ штрафних санкцій в розмірі 5 % обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 3400 гривень (п.1201.2 ст. 1201 Кодексу).

Звертаємо увагу, що порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого для реєстрації всіх інших ПН та/або РК в ЄРПН, тягне за собою накладення штрафу в розмірі від 10 до 50 % суми ПДВ, зазначеної в таких ПН/РК в залежності від кількості календарних днів порушення строку реєстрації (п.1201.1 ст. 1201 Кодексу).

Штрафи за порушення граничного строку реєстрації, нараховані з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2019 року будуть перераховані

Якщо штрафи за порушення граничного строку реєстрації таких ПН та/або РК в ЄРПН, передбачені ст. 201 Кодексу, були нараховані протягом періоду з 1 січня 2017 року до 31 грудня 2019 року, але грошові зобов'язання за ними станом на дату набрання чинності Законом № 466-IX неузгоджені (відповідні податкові повідомлення - рішення знаходяться в процедурі адміністративного або судового оскарження та грошові зобов'язання за ними не сплачено), то мають застосовуватися нові розміри штрафів, встановлені Законом № 466-IX (2% або 5% обсягу постачання) (п.73 підрозд.2 роз. ХХ «Перехідні положення» Кодексу).

Податковий орган за місцем реєстрації платника податку ПДВ здійснює перерахунок суми штрафу і надсилає (вручає) такому платнику нове податкове повідомлення – рішення, а попереднє скасовується (відкликається).

Нагадуємо платникам ПДВ, що протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) не будуть застосовуватися санкції за не реєстрацію (несвоєчасну) реєстрацію ПН/РК до податкових накладних в ЄРПН.

При цьому, платники не звільняються від застосування до них фінансової відповідальності контролюючими органами, зокрема, за неподання (несвоєчасне подання) податкової звітності з ПДВ, несплату (несвоєчасну) сплату податкових зобов’язань з ПДВ.

Разом з тим, порушення вимог Кодексу щодо реєстрації ПН/РК до неї негативно впливає на право контрагента платника податків скористатися правом на нарахування податкового кредиту з ПДВ.

Посилання на Закон України №466-ІХ: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/466-20