Статус «Дитини, яка постраждала від воєнних дій та збройних конфліктів»

Дата: 18.01.2024 15:58

Останнім часом на Національну гарячу лінію для дітей та молоді надходить дуже багато звернень від батьків/осіб, що їх замінюють щодо встановлення для їх дитини статусу «дитина війни» у зв’язку з повномасштабним вторгненням російської федерації в Україну.

Хочемо наголосити на тому, що статус «дитина війни» законодавчо визначений як такий, що встановлюється особі, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

Не слід плутати статус «дитина війни» і статус «дитини, яка постраждала від воєнних дій та збройних конфліктів». Саме його мають на увазі батьки/особи, що їх замінюють, коли звертаються з подібними запитами на нашу лінію.

Дитина, яка постраждала від воєнних дій та збройних конфліктів – це дитина, яка внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту отримала поранення, контузію, каліцтво, зазнала фізичного, сексуального, психологічного насильства, була викрадена або незаконно вивезена за межі України, залучалася до участі у військових формуваннях або незаконно утримувалася, у тому числі в полоні.

❓Хто може отримати такий статус?

Право на отримання статусу має дитина, а також особа, яка на час воєнних дій, збройних конфліктів, збройної агресії рф не досягла 18 років (повноліття), і в результаті:

· отримала поранення, контузію, каліцтво;

· зазнала фізичного, психологічного та сексуального насильства;

· була викрадена або незаконно вивезена за межі України;

· залучалася до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;

· незаконно утримувалася, у тому числі в полоні.

❓Що дає цей статус?

Наразі законодавством не передбачені жодні пільги для дітей, які отримали такий статус, окрім пільги на забезпечення безкоштовним харчуванням у закладах освіти.

❓Куди потрібно звертатися для отримання статусу?

До служби у справах дітей за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання дитини або за місцем її перебування.

❓Хто може звернутися та які документи для цього потрібні?

Для надання статусу законний представник дитини або у разі, коли дитина переміщується без супроводження батьків або осіб, які їх замінюють, її родичі (бабуся, дідусь, прабабуся, прадід, тітка, дядько, повнолітні брат або сестра), вітчим, мачуха, представник органу опіки та піклування подають до служби у справах дітей документи, з переліком яких можна ознайомитися при зверненні у службу у справах дітей.

Рішення про надання статусу або про відмову у наданні статусу приймається відповідним органом опіки та піклування протягом 30 днів з дня подання заяви.

Зверніть увагу! Досягнення особою повноліття не є підставою для скасування такого статусу, він закріплюється за людиною пожиттєво.

Рішення про надання статусу може бути за визначених законодавством обставин скасоване, водночас таке скасування може бути оскаржене в суді.

Якщо вона потрібні додаткові розʼяснення, консультація у цьому питання – звертайтеся до нас за контактами:

📲116 111

📞0 800 500 225

Telegram: @CHL116111

Instragram: @childhotline_ua

Facebook: @childhotline_ukraine

Проєкт «Підтримка Національної гарячої лінії для дітей та молоді. Фаза 2», впроваджується Громадською організацією «Ла Страда-Україна» і Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), за підтримки уряду Японії.

#childhotline #116111UA #НДМГЛ #гарячалініядопомоги #гарячалініяпідтримки #національнагарячалінія

#UNICEF #UNICEFUkraine #ЮНІСЕФ UNICEF Ukraine